Gdańsk - Dlaczego warto odwiedzić Gdańsk? Co można tu robić? Jaka jest plaża? Co jest obowiązkowym punktem wycieczki?

 • location_on Gdańsk, ul. undefined

Gdańsk 

Gdańsk to portowe miasto z wielowiekową, bogatą tradycją, jest jednym z ważniejszych miast w Polsce, zaraz po Warszawie stanowi najbardziej znane miasto polskie w świecie. Jego historia zaczyna się około 970 roku, kiedy to notuje się istnienie grodu obronnego, wybudowanego przez książęta pomorskie. Kolejno w historii miasta pojawiały się okresy panowania Krzyżaków, książąt i władców polskich oraz czasy, gdy miasto stanowiło odrębny byt. Najważniejszym punktem w kartach historii miasta jest czynny udział jego mieszkańców w obalaniu komunizmu.

Jakie atrakcje warto zobaczyć w Gdańsku? PLAŻA I WYBRZEŻE

Gdańsk to nie tylko budynki, ulice i rozrywki kulturalne, ale również sport i zabawa na plaży. Z racji swego położenia, Gdańsk stanowi atrakcyjny cel wycieczek i miejsce urlopowe – połączenie plaży i wielkiego miasta. Na plażach rozciągających się wzdłuż miasta, na turystów czekają takie same rozrywki, jak w innych miejscowościach usytuowanych wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Morze jest tu również słone, a plaże tak samo piaszczyste, jak w Świnoujściu czy Mielnie.

STARE MIASTO

Miejscem, które zazwyczaj odwiedza się w pierwszej kolejności, jest Stare Miasto. To tutaj gromadzą się turyści, by podziwiać zabytki, zbiory w muzeach i zachwycające swym niepowtarzalnym klimatem ulice i kafejki. Już zwykły spacer po Gdańsku sprawia, że czujemy się wyjątkowo. Wrażenie, jakie na przybyszach wywołuje miasto, przez wielu porównywane jest do odczuć towarzyszących zwiedzaniu Krakowa czy Kazimierza nad Wisłą.

LICZNE MUZEA W GDAŃSKU

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska stanowi kompleks składający się z kilku oddziałów na terenie miasta. Wspominając tylko najważniejsze, warto odwiedzić:

 • Muzeum Zegarów Wieżowych w Kościele św. Katarzyny, położone w centrum Starego Miasta Dwór Artusa, 
 • Ratusz Głównego Miasta, z wieżą widokową i kolekcją przedmiotów z międzywojnia, 
 • Dom Uphagena, który podobnie jak Dwór Artusa przypomina o czasach świetności miasta, Wieża więzienna i katownia. 
 • Warto odwiedzić Muzeum Morskie, którego centrala mieści się w Spichlerzach, a naprzeciwko sławny na cały kraj Żuraw, będący symbolem portowego Gdańska.

ZABYTKOWE ULICZKI, PARKI, BUDOWLE 

Gdańsk zachował, mimo działań wojennych, wiele z przedwojennych kamienic, dworków i traktów. Do najbardziej znanych należą wspomniane już:

 • Dwór Artusa i Dom Uphagena. Jednak warto pofatygować się również w nieco inne rejony Starego Miasta czy całego Gdańska. 
 • Obowiązkowym punktem każdej wycieczki jest Złota Brama i Zielona Brama.
 • Nie można pominąć Wielkiej Zbrojowni, Złotej Kamienicy, Ulicy Mariackiej czy oferty Parku Kulturowego Fortyfikacji Miejskich Twierdza Gdańsk. 
 • Ważnym miejscem w życiu kulturalnym miasta jest Targ Węglowy, stanowiący miejsce organizacji targów handlowych w ciągu całego roku.

WESTERPLATTE

Westerplatte to miejsce pełne historii czasów II Wojny Światowej. Powstały słynny obiekt został utworzony jako symbol wybuchu II Wojny Światowej. Jest to jednak nie tylko miejsce pełne historii. Można tutaj przechadzać się między alejkami, spacerować, po prostu odpocząć. To idealne miejsce dla fanów historii, ale również dla osób, które lubią naturę, ponieważ wokół miejsca rośnie dużo zieleni. 

MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ (ul. Plac Władysława Bartoszewskiego 1, tel. 58 760 09 60)

W tym muzeum możemy zaczerpnąć wiele historycznych faktów dotyczących czasów II Wojny Światowej. To idealne miejsce dla fanów historii. Muzeum jest bogato wyposażone w wiele ciekawych eksponatów. Te miejsce jest ogromną kopalnią faktów historycznych. 

Godziny otwarcia:

 • poniedziałek - zamknięte
 • wtorek - niedziela 10:00 - 18:00

ZOO (ul. Karwienska 3, tel. 58 552 17 51)

ZOO to świetna atrakcja dla rodzin z dziećmi, ale również dla wszystkich tych, którzy uwielbiają obcowanie ze zwierzętami. W gdańskim ZOO możemy zobaczyć wiele gatunków dzikich, lecz nie tylko, zwierząt. Ta atrakcja to dobra aternatywa na mniej pogodny dzień. 

Za zmiany w powyższych danych redakcja www.wladyslawowo.info.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0